Czech (Čeština)
Czech (Čeština)
English (en-GB)

Krásná vína

Francie

OBJEVTE S NÁMI CHUTĚ A VŮNĚ Francie

Francie

Domaine du Comte Liger-Belair

 

Vikomt Louis-Michel Liger-Belair založil toto vinařství na začátku roku 2000 s pár parcelami, které po turbulentní rodinné historii 30. let minulého století zbyly v rukách rodiny. Díky jeho mimořádnému talentu a skvělým polohám dnes toto vinařství patří do absolutní burgundské špičky. Vinařství navazuje na více než 200letou tradici založenou jeho prapředkem, napoleonovým generálem Louisem Liger-Belair, který v roce 1815 začal ve vesnici Vosne-Romanée s produkcí vína. Louis-Michel s jeho rodinou v současnosti hospodaří na necelých 9 hektarech výjimečných vinic v apelacích Vosne-Romanée, Vougeot, Nuits-Saint-Georges a Flagey Echezaux, z nichž každý rok dokáže mistrně vyrobit jedinečná vína, která patří k absolutní špičce.

Francie

Domaine & Maison Leroy

 

Jedinečná, unikátní a výjimečná – těmito slovy bychom mohli popsat nejen vína, ale především majitelku Lalou Bize-Leroy. Madam Lalou vlastní 23 hektarů vinic z nichž většina je klasifikovaná jako Premier nebo Grand Cru. Doménová vína jsou opravdovým skvostem, elegantní, plná, hebká, strukturovaná a dlouhověká, bohužel však, jsou těžko dostupná. Pro mnoho lidí jsou tak vína Maison (tedy vína z nakoupených hroznů, nicméně vinifikované se stejnou pečlivostí jako vína z hroznů vlastních) ideální příležitostí ochutnat vinařské mistrovství Madam Leroy. Všechna vína vyrábí jako biodynamická.

Francie

Domaine Méo-Camuzet

 

Již více než 400 let se rodina Meo věnuje pěstování révy vinné a vinařství. Svoji dnešní slávu však začala psát až díky Etiennovi Camuzetovi (1867-1946), členovi francouzského parlamentu, který v letech 1902 až 1932 vybral nejlepší možné parcely v Cotes de Nuits, především pak ve vesnicích Vosne-Romanée a Vougeot. V současnosti vede vinařství Jean-Nicolas Méo, který se učil výrobu vína od svého otce a také především od legendárního Henriho Jayera. Hospodaří na cca 7 hektarech vinic a vytváří výjimečná vína oceňovaná po celém světě.

Francie

Domaine Jean Grivot

 

Vinařství, které bylo založeno koncem 19. století ve městě Vosne-Romanée. Díky pozornému a prozíravému přístupu se v průběhu let stalo vlastníkem velmi slavných parcel (Les Suchots, Clos de Vougeot, Echezeaux či Richebourg). Svou precizní prací a následnou kvalitou vín se v posledních letech dostalo mezi top burgundská vinařství, která by neměla chybět v žádné kolekci burgundských vín. Všechna vína nabízejí velice dobrou hodnotu. Village stojí podobně jako u průměrných vinařů. Vína Grand Cru a špičková 1er Cru z této domény jsou již relativně dražší, ale nabízejí to nejlepší, co lze z dané apelace vůbec koupit. Jejich Richebourg, Clos de Vougeot i Echezeaux jsou Burghoundem pravidelně řazena mezi top tři vína každé této GC vinice, velmi často jsou hodnocena dokonce absolutně nejlépe.

Francie

Domaine Francois Lamarche

 

Prvotřídní rodinné vinařství založené v roce 1797, jejichž vína se sama vyjadřují svým terroir, nikoliv silou. V současnosti pracují na 28 hektarech vinic, včetně monopolního vlastnictví Grand Cru vinice La Grand Rue – jedné z perel apelace Vosne-Romanée. Vlastní také části Grand Cru vinic Echezeaux, Grand Echezeaux, Clos Vougeot a mnoho Premier Cru především ve Vosne-Romanée, včetně Aux Malconsorts, ale také část Les Cras v Nuits-Saint-Georges. Sestry Nicole a Nathalie, které vedou vinařství, mají svoji práci hezky rozdělenou, a především díky Nicole, která se stará o vinohrady a výrobu vína, hvězda jménem Lamarche neustále stoupá… Všechny vinice jsou v biologickém režimu, používají méně nových sudů než dříve (maximálně 50 % nových v závislosti na ročníku), to vše dohromady dává obrázek o výjimečnosti a kvalitě jejich vín.